Z tego można zrobić kilka opowieści Тарас Прохасько

ISBN:

Published: 2007

Paperback

96 pages


Description

Z tego można zrobić kilka opowieści  by  Тарас Прохасько

Z tego można zrobić kilka opowieści by Тарас Прохасько
2007 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | 96 pages | ISBN: | 7.57 Mb

Książka Tarasa Prochaśko to obraz Ukrainy czasów sowieckich, przedstawiający zupełnie zwyczajne życie w niezwykłych okolicznościach. To historia jednej rodziny na tle historii całego kraju, zwłaszcza zachodnich ziem Ukrainy. Prochaśko sięga pamięciąMoreKsiążka Tarasa Prochaśko to obraz Ukrainy czasów sowieckich, przedstawiający zupełnie zwyczajne życie w niezwykłych okolicznościach. To historia jednej rodziny na tle historii całego kraju, zwłaszcza zachodnich ziem Ukrainy. Prochaśko sięga pamięcią nie tylko do swoich wspomnień, ale i do wspomnień czlonków rodziny, przedstawiając je jednak zw własnego punktu widzenia, mieszając niepostrzeżenie z własnymi wyobrażeniami (a nawet snami) o wydarzeniach, zarazem nie stwarzając jednak poczucia fikcyjności.

Nastoletni chlopcy wedrują po dachach Iwano-Frankiwska, walczą z sowiecką milicją – terror jest czescia ich codziennosci, zmagają się z nim, tak jak to robią wszyscy chłopcy w tym wieku, walczący o swoją niezależność.Zarazem książka Prochaśko to wspaniały, inspirujący opis Galicji czasów międzywojennych i obu wojen- wspomnienia o rodzinie dziadka pozwalają znakomicie opisać sytuację społeczną i polityczną Galicji od początku XX wieku.Książka napisana jest w stylu gawędy wiejskiej — dlugi monolog kręcący sie wokół pewnej historii, zdarzenia, osób, lecz swobodnie przeskakujący z tematu na temat, w formie ciągu luźnych skojarzeń.

Prochaśko dokonuje rekonstrukcji wiejskiego stylu opowieści, nieobecnego w literaturze, a zbliżonego w formie do potoku świadomości, jednakże nie zawierającego analiz czy ocen, a jedynie rzetelnie przedstawiającego przebieg wydarzen, stwierdzenie faktów. Ten rodzaj opowieści wymiera razem ze starymi ludźmi na wsi.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Z tego można zrobić kilka opowieści":


thefungiforager.com

©2008-2015 | DMCA | Contact us